Růžový tank: umění, kýč nebo zneuctění památky padlých vojáků?

21. 06. 2011 13:37:10
Včera se z vojenského muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou vrátil na deset dní zpět do Prahy tzv. "růžový tank"... Tank je přes deset metrů dlouhý, skoro 3,5 metrů široký, tři metry vysoký a váží 46 tun.
Růžový tank se vztyčeným prstem.Růžový tank se vztyčeným prstem.Foto: Vít Hassan

Jedná se o symbol akce Week of freedom (Týden svobody), která připomíná dvacáté výročí doby, kdy Československo opustily sovětské okupační jednotky. Akce připomíná celkem 3 výročí: 21.6.1991 překročil hranice Československa poslední železniční transport se sovětskou technikou a vojáky. O týden později odešel poslední sovětský voják, generál Eduard Vorobjov. 1.7.1991 byl v Černínském paláci podepsán protokol o ukončení platnosti Varšavské smlouvy.

Růžový tank je v Praze umístěn na pontonu, který se pohupuje na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím.

Ministr obrany Alexandr Vondra se k tanku vyjádřil se slovy:"Je symbolem naší svobody. Pro jeho natření jsem měl pochopení. Tehdy to bylo považováno za provokaci, nyní se na to můžeme podívat s nadhledem a jsme rádi, že ministerstvo jej má ve svých sbírkách".

Krátce k historii tanku:

V Červenci roku 1945 byl na kamenný podstavec, (postavený německými zajatci) před současným justičním palácem v Praze 5 umístěn sovětský tank č.23 jako památník sovětských tankistů a konce druhé světové války. Tank tehdy dostala Praha darem prostřednictvím Rudé armády od vlády tehdejšího SSSR. Za přítomnosti maršála Koněva a představitelů hlavního města byl 29 Července 1945 tento památník symbolizující statisíce sovětských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování naší vlasti, slavnostně odhalen. Konkrétně měl připomínat příjezd Koněvova 1.ukrajinského frontu a speciálně 4. gardové tankové armády, kterou vedl Dmitrij Leljušenko, přes Krušné hory do Prahy ráno 9. května 1945. Symbolizoval první sovětský tank, který vjel v květnu 1945 na území Prahy, (jednalo se o tank typu T-34 /85 č. I-24) z 63. gardové tankové brigády, 10. tankového praporu. V Praze na Klárově se tehdy 9. května tři sovětské tanky č. 24, 23 a 25 utkaly se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku gardový poručík Gončarenko padl. Dle oficiální verze byl tank prezentován jako nejslavnější tankový model II světové války a dle rozšířené legendy se jednalo o tank, který vjel jako první do Prahy. Podle jedné z teorií, proč byl vystavený tank označen právě číslem 23, měl skutečný tank č.23 vjet jako první na Staroměstské náměstí.. Ve skutečnosti se však nejednalo o první sovětský tank, který vjel do Prahy ani o stejný typ tanku. - Ten skutečně první tank byl tenkrát velmi silně poškozen, tudíž byl jako pomník vybrán těžký pěchotní tank IS-2m označený 23 místo I-24. Generál Koněv se prý nechal slyšet, že chce Praze věnovat pěkný tank, a ne starý a rozbitý.. Generál Leljušenko o ohořelém vraku původního tanku č. I-24 prý prohlásil: "Přece nebudeme Čechům dávat takové harampádí!"

Novodobá historie tanku:

V roce 1991 ho se svými kamarády přetřel z původní zelené barvy na růžovo tehdy třiadvacetiletý student sochařství, současný kontroverzní umělec David Černý. Jeho čin tehdy vyvolal bouřlivé veřejné diskuse i oficiální protest sovětské vlády. Pár dnů poté dostal tank zpět svůj původní zelený kabát, ( i s ohledem na blížící se květnové výročí osvobození.), který mu však dlouho nevydržel. 15 poslanců Federálního shromáždění v čele s Janem Rumlem zneužilo své trestní imunity a 12. května 1991 tank přetřelo opět na růžovo. Čin poslanců tehdy odsoudil i tehdejší prezident Václav Havel. Smíchovskému tanku byl posléze odňat status národní kulturní památky a bylo rozhodnuto o jeho definitivním odstranění s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. 13. Června 1991 byl tank sundán z podstavce a krátce umístěn ve vojenském muzeu Kbely. Později se stal součástí expozice Vojenského technického muzea v Lešanech. Protože původní vrstvy narychlo nanášených nátěrů odpadávaly, v roce 2000 muzeum tyto nátěry odstranilo a tank natřelo na růžovo potřetí... Stejnou barvou byl tank přetřený také napočtvrté tuto sobotu v lešanském vojenském muzeu."Dvacet let starý nátěr už byl přece jen trochu vybledlý. Po dohodě s Davidem Černým jsme proto vybrali speciální barvu i ředidlo" řekl Marek Vocel z organizující společnosti Opona. Na nátěr padlo 18 Kg růžového Miranolu...

pinktankprague.jpg

Pavla Kantnerová, organizátorka týdne svobody:"Růžový tank vnímáme jako symbol toho, že jsme rádi, že okupace sovětskými vojsky skončila."

- Asi jsem poněkud natvrdlý, ale účast tohoto tanku na akci Týden svobody jsem vůbec nepochopil. - Není mi totiž jasné, co má společného tank, který symbolizoval osvobození Sověty v Květnu 1945 a konec II světové války s okupačními tanky ze Srpna 1968.


Na plavbu tanku se přišel podívat i výtvarník David Černý. Na dotaz, co ho před 20 lety vedlo k myšlence přetřít tank na růžovo, Černý poznamenal, že na to "chtěl balit ženský". K přetření tanku se dále vyjádřil se slovy: "Nestydím se za to, byla to docela dobrá akce". Tento za každou cenu provokující pseudoumělec se nejspíše inspiroval v "kultivovaných" gestech Mirka Topolánka a růžový tank nyní ještě doplnil o původní vztyčený prostředníček... Je toto vůbec ještě umění, kýč nebo se jedná o nevkusnou provokaci a zneuctění památky statisíce padlých sovětských vojáků? - Osobně se domnívám, že správně jsou všechny možnosti, kromě té, že se jedná o umění.


Autor: Vít Hassan | úterý 21.6.2011 13:37 | karma článku: 44.11 | přečteno: 9917x

Další články blogera

Vít Hassan

Výběr mých 22 nejlepších fotografií za rok 2018

Stejně jako loni jsem do Silvestrovského fotoblogu zařadil výběr svých 22 nejlepších fotografií, které jsem pořídil v letošním roce.

31.12.2018 v 13:34 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 1321 | Diskuse

Vít Hassan

Architekt Patrik Kotas: „Vztahy mezi architekty v Čechách jsou hluboce konfrontační!“

Patrik Kotas (*1.9.1964) je český architekt specializující se na návrhy dopravních staveb a designér prostředků hromadné dopravy. V roce 1988 absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a následně odbornou stáž ve Francii

13.12.2018 v 13:34 | Karma článku: 14.35 | Přečteno: 963 | Diskuse

Vít Hassan

S čerty nejsou žerty - rozhovor s Borisem Rudým

Na Borisovi Rudém si nejprve všimnete jeho vizáže. Mnohem zajímavější ovšem je, že v ústeckých Předlicích skupuje ruiny domů, opravuje je a pronajímá je sociálně slabším za lidové ceny.

26.10.2018 v 13:34 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 878 | Diskuse

Vít Hassan

Architekt Václav Aulický vzpomíná na výstavbu Transgasu a Žižkovské televizní věže

Václav Aulický (*1. března 1944) je český architekt a vysokoškolský profesor. Je absolventem FSv ČVUT. Jeho stavby mají high - tech a postmoderní prvky. V roce 1967 vystudoval architekturu na Fakultě stavební ČVUT v Praze,

25.10.2018 v 13:34 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 1229 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hatem Berrezouga

Muslimská Obec v Praze se rozhodla omezit činnost svého nově zvoleného předsedy?!

Ústředí Muslimských Obcí se hned pustilo do vyšetřování korektnosti a demokratičnosti volebního procesu, skládající se z 8 doživotně zvolených členů, ze kterých jen dva jsou přítomni během volby nového předsedy...

19.3.2019 v 20:30 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 640 |

Vlastimil Podracký

Klaus bojující

Máme nového hrdinu. Za reformní názory vyhazovali naposledy komunisté. Vím, že se vracíme, ale u ODS mne to mrzí - historie se může opakovat důsledně.

19.3.2019 v 18:00 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 347 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Pozor, ať vás neskalpují závory

Včera jsme s manželem vyrazili na procházku a na medvědí česnek. Plánovaná vepřová na medvědím česneku ho málem stála život...

19.3.2019 v 17:14 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 775 | Diskuse

Jan Pražák

Tak prezidentky se vám zachtělo, milánkové?

V souvislosti s volbami na Slovensku se zde vyrojila celá řada stesků po prezidentce ženě. Jakože by to bylo krásné a bezvadné, daleko lepší, než když nám prezidentují samí chlapi. Opravdu?

19.3.2019 v 14:26 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 3519 | Diskuse

Jan Ziegler

Poláci chtěli svrhnout Hitlera, Beneš se chtěl s ním spojit

Historie bývá složitá. A tak si nyní připomeneme některé události z třicátých let minulého století, které mohou být pro někoho překvapivé a málo známé. Třeba to jak Československo opakovaně podráželo Polsko.

19.3.2019 v 13:09 | Karma článku: 21.59 | Přečteno: 1005 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4313

Jsem kontroverzní člověk, který se ve svých článcích často staví proti hlavnímu názorovému proudu a s ničím si nebere servítky. V diskusi odpovídám pouze na slušné dotazy směřující k tématu daného článku. Příspěvky nesouvisející s tématem daného článku nekompromisně mažu.

Navštivte můj fotoweb:

http://vithassan.wixsite.com/photography

Najdete na iDNES.cz