Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Růžový tank: umění, kýč nebo zneuctění památky padlých vojáků?

21. 06. 2011 13:37:10
Včera se z vojenského muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou vrátil na deset dní zpět do Prahy tzv. "růžový tank"... Tank je přes deset metrů dlouhý, skoro 3,5 metrů široký, tři metry vysoký a váží 46 tun.
Růžový tank se vztyčeným prstem.
Růžový tank se vztyčeným prstem.Foto: Vít Hassan

Jedná se o symbol akce Week of freedom (Týden svobody), která připomíná dvacáté výročí doby, kdy Československo opustily sovětské okupační jednotky. Akce připomíná celkem 3 výročí: 21.6.1991 překročil hranice Československa poslední železniční transport se sovětskou technikou a vojáky. O týden později odešel poslední sovětský voják, generál Eduard Vorobjov. 1.7.1991 byl v Černínském paláci podepsán protokol o ukončení platnosti Varšavské smlouvy.

Růžový tank je v Praze umístěn na pontonu, který se pohupuje na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím.

Ministr obrany Alexandr Vondra se k tanku vyjádřil se slovy:"Je symbolem naší svobody. Pro jeho natření jsem měl pochopení. Tehdy to bylo považováno za provokaci, nyní se na to můžeme podívat s nadhledem a jsme rádi, že ministerstvo jej má ve svých sbírkách".

Krátce k historii tanku:

V Červenci roku 1945 byl na kamenný podstavec, (postavený německými zajatci) před současným justičním palácem v Praze 5 umístěn sovětský tank č.23 jako památník sovětských tankistů a konce druhé světové války. Tank tehdy dostala Praha darem prostřednictvím Rudé armády od vlády tehdejšího SSSR. Za přítomnosti maršála Koněva a představitelů hlavního města byl 29 Července 1945 tento památník symbolizující statisíce sovětských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování naší vlasti, slavnostně odhalen. Konkrétně měl připomínat příjezd Koněvova 1.ukrajinského frontu a speciálně 4. gardové tankové armády, kterou vedl Dmitrij Leljušenko, přes Krušné hory do Prahy ráno 9. května 1945. Symbolizoval první sovětský tank, který vjel v květnu 1945 na území Prahy, (jednalo se o tank typu T-34 /85 č. I-24) z 63. gardové tankové brigády, 10. tankového praporu. V Praze na Klárově se tehdy 9. května tři sovětské tanky č. 24, 23 a 25 utkaly se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku gardový poručík Gončarenko padl. Dle oficiální verze byl tank prezentován jako nejslavnější tankový model II světové války a dle rozšířené legendy se jednalo o tank, který vjel jako první do Prahy. Podle jedné z teorií, proč byl vystavený tank označen právě číslem 23, měl skutečný tank č.23 vjet jako první na Staroměstské náměstí.. Ve skutečnosti se však nejednalo o první sovětský tank, který vjel do Prahy ani o stejný typ tanku. - Ten skutečně první tank byl tenkrát velmi silně poškozen, tudíž byl jako pomník vybrán těžký pěchotní tank IS-2m označený 23 místo I-24. Generál Koněv se prý nechal slyšet, že chce Praze věnovat pěkný tank, a ne starý a rozbitý.. Generál Leljušenko o ohořelém vraku původního tanku č. I-24 prý prohlásil: "Přece nebudeme Čechům dávat takové harampádí!"

Novodobá historie tanku:

V roce 1991 ho se svými kamarády přetřel z původní zelené barvy na růžovo tehdy třiadvacetiletý student sochařství, současný kontroverzní umělec David Černý. Jeho čin tehdy vyvolal bouřlivé veřejné diskuse i oficiální protest sovětské vlády. Pár dnů poté dostal tank zpět svůj původní zelený kabát, ( i s ohledem na blížící se květnové výročí osvobození.), který mu však dlouho nevydržel. 15 poslanců Federálního shromáždění v čele s Janem Rumlem zneužilo své trestní imunity a 12. května 1991 tank přetřelo opět na růžovo. Čin poslanců tehdy odsoudil i tehdejší prezident Václav Havel. Smíchovskému tanku byl posléze odňat status národní kulturní památky a bylo rozhodnuto o jeho definitivním odstranění s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. 13. Června 1991 byl tank sundán z podstavce a krátce umístěn ve vojenském muzeu Kbely. Později se stal součástí expozice Vojenského technického muzea v Lešanech. Protože původní vrstvy narychlo nanášených nátěrů odpadávaly, v roce 2000 muzeum tyto nátěry odstranilo a tank natřelo na růžovo potřetí... Stejnou barvou byl tank přetřený také napočtvrté tuto sobotu v lešanském vojenském muzeu."Dvacet let starý nátěr už byl přece jen trochu vybledlý. Po dohodě s Davidem Černým jsme proto vybrali speciální barvu i ředidlo" řekl Marek Vocel z organizující společnosti Opona. Na nátěr padlo 18 Kg růžového Miranolu...

pinktankprague.jpg

Pavla Kantnerová, organizátorka týdne svobody:"Růžový tank vnímáme jako symbol toho, že jsme rádi, že okupace sovětskými vojsky skončila."

- Asi jsem poněkud natvrdlý, ale účast tohoto tanku na akci Týden svobody jsem vůbec nepochopil. - Není mi totiž jasné, co má společného tank, který symbolizoval osvobození Sověty v Květnu 1945 a konec II světové války s okupačními tanky ze Srpna 1968.


Na plavbu tanku se přišel podívat i výtvarník David Černý. Na dotaz, co ho před 20 lety vedlo k myšlence přetřít tank na růžovo, Černý poznamenal, že na to "chtěl balit ženský". K přetření tanku se dále vyjádřil se slovy: "Nestydím se za to, byla to docela dobrá akce". Tento za každou cenu provokující pseudoumělec se nejspíše inspiroval v "kultivovaných" gestech Mirka Topolánka a růžový tank nyní ještě doplnil o původní vztyčený prostředníček... Je toto vůbec ještě umění, kýč nebo se jedná o nevkusnou provokaci a zneuctění památky statisíce padlých sovětských vojáků? - Osobně se domnívám, že správně jsou všechny možnosti, kromě té, že se jedná o umění.


Autor: Vít Hassan | úterý 21.6.2011 13:37 | karma článku: 44.15 | přečteno: 10171x

Další články blogera

Vít Hassan

Fotograf Roman Vondrouš: „Fotoreportáž má jasná pravidla!”

Roman Vondrouš (*18.listopadu 1975, Pardubice) je český reportážní fotograf pracující jako reportér pro Českou tiskovou kancelář. Absolvoval Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.

27.1.2022 v 13:34 | Karma článku: 6.13 | Přečteno: 97 | Diskuse

Vít Hassan

Výběr mých nejlepších fotografií za rok 2021

V silvestrovském fotoblogu již tradičně přináším výběr svých nejlepších fotografií, které jsem pořídil v uplynulém roce.

31.12.2021 v 13:34 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 532 | Diskuse

Vít Hassan

Fotoreportáž: Protest proti summitu zemí G20 v Římě

Před Cestiovu pyramidu v Římě byl 30.10.2021 svolán protest proti summitu zemí skupiny G20, který se uplynulý víkend konal v Římě. Demonstrace se zúčastnilo přes 5000 lidí z několika levicových hnutí.

5.11.2021 v 13:34 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 2850 | Diskuse

Vít Hassan

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek vypráví nejen o ztichlé zoo v době nouzového stavu

Miroslav Bobek (*10. února 1967, Mladá Boleslav) vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Mezi roky 1993 - 2009 působil v Českém rozhlase, kde zpočátku pracoval jako redaktor a zpravodaj.

22.7.2021 v 13:34 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 386 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Ještě k článku paní K. Lhotské „Vstali noví bojovníci“

Je mi vskutku záhadou, proč paní K. Lhotská ve své brilantní analýze sice zcela správně, jako už tolikrát, ukázala skutečnou levicovou tvář Pirátů, ale zcela zapomněla na to, že zcestné levicové ideály hlásá zrovna tak i A. Babiš

27.1.2022 v 17:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Miloslav Jeřábek

Která lež je společensky nebezpečnější?

Když někdo lživě tvrdil, že určití senioři zemřeli na následky očkování nebo když například někdo jiný rovněž lživě ubezpečoval, že očkovaný nemůže být přenašečem covidu? Podle mého rozhodně ta o „bezinfekčních“ očkovaných...

27.1.2022 v 16:49 | Karma článku: 8.27 | Přečteno: 92 | Diskuse

Marie Voříšková

Vlčí zázrak života.

Skrze svou lásku k vlkům jsem právě znovu poznala, že rozhodující při běžných lidských interakcích je frekvence elektromagnetického vyzařování každého člověka...

27.1.2022 v 14:10 | Karma článku: 4.35 | Přečteno: 101 | Diskuse

Martin Hatala

Chleba za 99 Kč

Šmajdám si to takhle v jednom pardubickém obchodním centru s tím, že si koupím pečivo, až narazím na ten správný prodejní ostrůvek. A nestačím se divit! Koláček za 35, ale co hlavně, chleba za 99 Kč.

27.1.2022 v 13:37 | Karma článku: 28.24 | Přečteno: 839 | Diskuse

Martina Bojanovská

Můj děda PTPák

I přesto, že jsme spolu měli komplikovaný vztah, jedna věc mě na něm nikdy nepřestane udivovat a budu ho za to obdivovat až do konce svých dní. Miloval život. Miloval ho i přes problémy spojené s emigrací jeho bratra v roce 48 ́...

27.1.2022 v 13:36 | Karma článku: 14.63 | Přečteno: 231 | Diskuse
Počet článků 230 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4166

Jsem novinář a fotograf na volné noze. Toto je můj osobní blog, kde převážně přepublikovávám výhradně mé v jiných médiích vydané fotografie z demonstrací a rozhovory s osobnostmi.

V diskusi odpovídám pouze na slušné dotazy směřující k tématu daného článku. Příspěvky nesouvisející s tématem daného článku nekompromisně mažu.

Navštivte můj fotoweb:

http://vithassan.wixsite.com/photography

Instagram: 

https://www.instagram.com/vit.hassan.photography/

Najdete na iDNES.cz