Růžový tank: umění, kýč nebo zneuctění památky padlých vojáků?

21. 06. 2011 13:37:10
Včera se z vojenského muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou vrátil na deset dní zpět do Prahy tzv. "růžový tank"... Tank je přes deset metrů dlouhý, skoro 3,5 metrů široký, tři metry vysoký a váží 46 tun.
Růžový tank se vztyčeným prstem.Růžový tank se vztyčeným prstem.Foto: Vít Hassan

Jedná se o symbol akce Week of freedom (Týden svobody), která připomíná dvacáté výročí doby, kdy Československo opustily sovětské okupační jednotky. Akce připomíná celkem 3 výročí: 21.6.1991 překročil hranice Československa poslední železniční transport se sovětskou technikou a vojáky. O týden později odešel poslední sovětský voják, generál Eduard Vorobjov. 1.7.1991 byl v Černínském paláci podepsán protokol o ukončení platnosti Varšavské smlouvy.

Růžový tank je v Praze umístěn na pontonu, který se pohupuje na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím.

Ministr obrany Alexandr Vondra se k tanku vyjádřil se slovy:"Je symbolem naší svobody. Pro jeho natření jsem měl pochopení. Tehdy to bylo považováno za provokaci, nyní se na to můžeme podívat s nadhledem a jsme rádi, že ministerstvo jej má ve svých sbírkách".

Krátce k historii tanku:

V Červenci roku 1945 byl na kamenný podstavec, (postavený německými zajatci) před současným justičním palácem v Praze 5 umístěn sovětský tank č.23 jako památník sovětských tankistů a konce druhé světové války. Tank tehdy dostala Praha darem prostřednictvím Rudé armády od vlády tehdejšího SSSR. Za přítomnosti maršála Koněva a představitelů hlavního města byl 29 Července 1945 tento památník symbolizující statisíce sovětských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování naší vlasti, slavnostně odhalen. Konkrétně měl připomínat příjezd Koněvova 1.ukrajinského frontu a speciálně 4. gardové tankové armády, kterou vedl Dmitrij Leljušenko, přes Krušné hory do Prahy ráno 9. května 1945. Symbolizoval první sovětský tank, který vjel v květnu 1945 na území Prahy, (jednalo se o tank typu T-34 /85 č. I-24) z 63. gardové tankové brigády, 10. tankového praporu. V Praze na Klárově se tehdy 9. května tři sovětské tanky č. 24, 23 a 25 utkaly se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku gardový poručík Gončarenko padl. Dle oficiální verze byl tank prezentován jako nejslavnější tankový model II světové války a dle rozšířené legendy se jednalo o tank, který vjel jako první do Prahy. Podle jedné z teorií, proč byl vystavený tank označen právě číslem 23, měl skutečný tank č.23 vjet jako první na Staroměstské náměstí.. Ve skutečnosti se však nejednalo o první sovětský tank, který vjel do Prahy ani o stejný typ tanku. - Ten skutečně první tank byl tenkrát velmi silně poškozen, tudíž byl jako pomník vybrán těžký pěchotní tank IS-2m označený 23 místo I-24. Generál Koněv se prý nechal slyšet, že chce Praze věnovat pěkný tank, a ne starý a rozbitý.. Generál Leljušenko o ohořelém vraku původního tanku č. I-24 prý prohlásil: "Přece nebudeme Čechům dávat takové harampádí!"

Novodobá historie tanku:

V roce 1991 ho se svými kamarády přetřel z původní zelené barvy na růžovo tehdy třiadvacetiletý student sochařství, současný kontroverzní umělec David Černý. Jeho čin tehdy vyvolal bouřlivé veřejné diskuse i oficiální protest sovětské vlády. Pár dnů poté dostal tank zpět svůj původní zelený kabát, ( i s ohledem na blížící se květnové výročí osvobození.), který mu však dlouho nevydržel. 15 poslanců Federálního shromáždění v čele s Janem Rumlem zneužilo své trestní imunity a 12. května 1991 tank přetřelo opět na růžovo. Čin poslanců tehdy odsoudil i tehdejší prezident Václav Havel. Smíchovskému tanku byl posléze odňat status národní kulturní památky a bylo rozhodnuto o jeho definitivním odstranění s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. 13. Června 1991 byl tank sundán z podstavce a krátce umístěn ve vojenském muzeu Kbely. Později se stal součástí expozice Vojenského technického muzea v Lešanech. Protože původní vrstvy narychlo nanášených nátěrů odpadávaly, v roce 2000 muzeum tyto nátěry odstranilo a tank natřelo na růžovo potřetí... Stejnou barvou byl tank přetřený také napočtvrté tuto sobotu v lešanském vojenském muzeu."Dvacet let starý nátěr už byl přece jen trochu vybledlý. Po dohodě s Davidem Černým jsme proto vybrali speciální barvu i ředidlo" řekl Marek Vocel z organizující společnosti Opona. Na nátěr padlo 18 Kg růžového Miranolu...

pinktankprague.jpg

Pavla Kantnerová, organizátorka týdne svobody:"Růžový tank vnímáme jako symbol toho, že jsme rádi, že okupace sovětskými vojsky skončila."

- Asi jsem poněkud natvrdlý, ale účast tohoto tanku na akci Týden svobody jsem vůbec nepochopil. - Není mi totiž jasné, co má společného tank, který symbolizoval osvobození Sověty v Květnu 1945 a konec II světové války s okupačními tanky ze Srpna 1968.


Na plavbu tanku se přišel podívat i výtvarník David Černý. Na dotaz, co ho před 20 lety vedlo k myšlence přetřít tank na růžovo, Černý poznamenal, že na to "chtěl balit ženský". K přetření tanku se dále vyjádřil se slovy: "Nestydím se za to, byla to docela dobrá akce". Tento za každou cenu provokující pseudoumělec se nejspíše inspiroval v "kultivovaných" gestech Mirka Topolánka a růžový tank nyní ještě doplnil o původní vztyčený prostředníček... Je toto vůbec ještě umění, kýč nebo se jedná o nevkusnou provokaci a zneuctění památky statisíce padlých sovětských vojáků? - Osobně se domnívám, že správně jsou všechny možnosti, kromě té, že se jedná o umění.


Autor: Vít Hassan | úterý 21.6.2011 13:37 | karma článku: 44.11 | přečteno: 9925x

Další články blogera

Vít Hassan

Fotoreportáž: Prvomájové nepokoje v ulicích Paříže

Letošní První Máj v ulicích Paříže byl ve znamení tvrdých střetů mezi nejtvrdším jádrem anarchistů, kteří se oblékají ve stylu Blac Bloc, hnutím tzv. Žlutých vest na jedné straně a těžkooděnci na straně druhé.

5.5.2019 v 22:05 | Karma článku: 24.01 | Přečteno: 1722 | Diskuse

Vít Hassan

OBRAZEM: Matějská pouť 2019

V těchto dnech na pražském Výstavišti probíhá již 421. ročník tradiční Matějské pouti. Nabízím Vám přes dvě desítky fotografií, které jsem tam pořídil.

8.4.2019 v 13:34 | Karma článku: 12.78 | Přečteno: 439 | Diskuse

Vít Hassan

Fotograf Ján Husár: „Rozzlobený člověk je jako predátor!“

Ján Husár je slovenský fotograf, který se specializuje na snímky z válečných konfliktů. V roce 2017 získala jeho série snímků z průběhu prezidentských voleb v Keni cenu čtenářů časopisu Lidé a Země v soutěži Czech Press Photo.

28.3.2019 v 13:34 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 311 | Diskuse

Vít Hassan

Výběr mých 22 nejlepších fotografií za rok 2018

Stejně jako loni jsem do Silvestrovského fotoblogu zařadil výběr svých 22 nejlepších fotografií, které jsem pořídil v letošním roce.

31.12.2018 v 13:34 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 1473 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Binder

Dobrý den, umíte vyrobit ******?

Nechtěl jsem v titulku hned použít nemravné, až sprosté slovo. Pro čtenáře nepolíbené slangem nás mladých vysvětluji, že ****** je výrobek nekvalitní, k ničemu, ošizený, prostě na *****.

20.5.2019 v 12:04 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jiří Turner

Kterak to Šichtařová v Parlamentních listech nandala Hřebejkovi

Jan Hřebejk vydal prohlášení, ve kterém apeluje na odpůrce EU, aby se voleb do EP neúčastnili. To přeci musí každého euroskeptika rozpálit až doběla. A je nějaké lepší místo, kde si to s ním vyřídit, než jsou Parlamentní listy?

20.5.2019 v 11:10 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 1366 | Diskuse

Lumír Vitha

Vyprahlá pole + zatopená údolí = ideálně vlhká krajina

V poslední době se vynořují děsivé články o blížící se (bez)vodní katastrofě a o tom, kolik miliard který mocipán vrhne (nebo by aspoň vrhnul, kdyby měl tu moc) do opatření k zadržení vody v krajině. Často ne nepodobných kravině.

20.5.2019 v 9:45 | Karma článku: 24.92 | Přečteno: 559 | Diskuse

Martin Prášek

Malleus Pedofilorum aneb úvahy o morální panice

"Kladivo na pedofily", které teď virtuálně stvořili dva investigativní novináři, momentálně hýbe Českou mediální scénou. A docela slušně se rozbíhá, to, čemu se říká MORÁLNÍ PANIKA

20.5.2019 v 9:28 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 368 | Diskuse

Michal Okrouhlík

Inkluze obráceně

Text reaguje na "Stát nepodporuje mimořádně nadané děti. Z peněz na inkluzi dostaly zlomek" Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/stat-nepodporuje-nadane-deti-inkluze-skola-inteligence-vysoke-iq.A190518_155312_domaci_fort

20.5.2019 v 9:18 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 435 | Diskuse
Počet článků 205 Celková karma 15.37 Průměrná čtenost 4270

Jsem kontroverzní člověk, který se ve svých článcích často staví proti hlavnímu názorovému proudu a s ničím si nebere servítky. V diskusi odpovídám pouze na slušné dotazy směřující k tématu daného článku. Příspěvky nesouvisející s tématem daného článku nekompromisně mažu.

Navštivte můj fotoweb:

http://vithassan.wixsite.com/photography

Najdete na iDNES.cz