Růžový tank: umění, kýč nebo zneuctění památky padlých vojáků?

21. 06. 2011 13:37:10
Včera se z vojenského muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou vrátil na deset dní zpět do Prahy tzv. "růžový tank"... Tank je přes deset metrů dlouhý, skoro 3,5 metrů široký, tři metry vysoký a váží 46 tun.
Růžový tank se vztyčeným prstem.Růžový tank se vztyčeným prstem.Foto: Vít Hassan

Jedná se o symbol akce Week of freedom (Týden svobody), která připomíná dvacáté výročí doby, kdy Československo opustily sovětské okupační jednotky. Akce připomíná celkem 3 výročí: 21.6.1991 překročil hranice Československa poslední železniční transport se sovětskou technikou a vojáky. O týden později odešel poslední sovětský voják, generál Eduard Vorobjov. 1.7.1991 byl v Černínském paláci podepsán protokol o ukončení platnosti Varšavské smlouvy.

Růžový tank je v Praze umístěn na pontonu, který se pohupuje na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím.

Ministr obrany Alexandr Vondra se k tanku vyjádřil se slovy:"Je symbolem naší svobody. Pro jeho natření jsem měl pochopení. Tehdy to bylo považováno za provokaci, nyní se na to můžeme podívat s nadhledem a jsme rádi, že ministerstvo jej má ve svých sbírkách".

Krátce k historii tanku:

V Červenci roku 1945 byl na kamenný podstavec, (postavený německými zajatci) před současným justičním palácem v Praze 5 umístěn sovětský tank č.23 jako památník sovětských tankistů a konce druhé světové války. Tank tehdy dostala Praha darem prostřednictvím Rudé armády od vlády tehdejšího SSSR. Za přítomnosti maršála Koněva a představitelů hlavního města byl 29 Července 1945 tento památník symbolizující statisíce sovětských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování naší vlasti, slavnostně odhalen. Konkrétně měl připomínat příjezd Koněvova 1.ukrajinského frontu a speciálně 4. gardové tankové armády, kterou vedl Dmitrij Leljušenko, přes Krušné hory do Prahy ráno 9. května 1945. Symbolizoval první sovětský tank, který vjel v květnu 1945 na území Prahy, (jednalo se o tank typu T-34 /85 č. I-24) z 63. gardové tankové brigády, 10. tankového praporu. V Praze na Klárově se tehdy 9. května tři sovětské tanky č. 24, 23 a 25 utkaly se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku gardový poručík Gončarenko padl. Dle oficiální verze byl tank prezentován jako nejslavnější tankový model II světové války a dle rozšířené legendy se jednalo o tank, který vjel jako první do Prahy. Podle jedné z teorií, proč byl vystavený tank označen právě číslem 23, měl skutečný tank č.23 vjet jako první na Staroměstské náměstí.. Ve skutečnosti se však nejednalo o první sovětský tank, který vjel do Prahy ani o stejný typ tanku. - Ten skutečně první tank byl tenkrát velmi silně poškozen, tudíž byl jako pomník vybrán těžký pěchotní tank IS-2m označený 23 místo I-24. Generál Koněv se prý nechal slyšet, že chce Praze věnovat pěkný tank, a ne starý a rozbitý.. Generál Leljušenko o ohořelém vraku původního tanku č. I-24 prý prohlásil: "Přece nebudeme Čechům dávat takové harampádí!"

Novodobá historie tanku:

V roce 1991 ho se svými kamarády přetřel z původní zelené barvy na růžovo tehdy třiadvacetiletý student sochařství, současný kontroverzní umělec David Černý. Jeho čin tehdy vyvolal bouřlivé veřejné diskuse i oficiální protest sovětské vlády. Pár dnů poté dostal tank zpět svůj původní zelený kabát, ( i s ohledem na blížící se květnové výročí osvobození.), který mu však dlouho nevydržel. 15 poslanců Federálního shromáždění v čele s Janem Rumlem zneužilo své trestní imunity a 12. května 1991 tank přetřelo opět na růžovo. Čin poslanců tehdy odsoudil i tehdejší prezident Václav Havel. Smíchovskému tanku byl posléze odňat status národní kulturní památky a bylo rozhodnuto o jeho definitivním odstranění s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. 13. Června 1991 byl tank sundán z podstavce a krátce umístěn ve vojenském muzeu Kbely. Později se stal součástí expozice Vojenského technického muzea v Lešanech. Protože původní vrstvy narychlo nanášených nátěrů odpadávaly, v roce 2000 muzeum tyto nátěry odstranilo a tank natřelo na růžovo potřetí... Stejnou barvou byl tank přetřený také napočtvrté tuto sobotu v lešanském vojenském muzeu."Dvacet let starý nátěr už byl přece jen trochu vybledlý. Po dohodě s Davidem Černým jsme proto vybrali speciální barvu i ředidlo" řekl Marek Vocel z organizující společnosti Opona. Na nátěr padlo 18 Kg růžového Miranolu...

pinktankprague.jpg

Pavla Kantnerová, organizátorka týdne svobody:"Růžový tank vnímáme jako symbol toho, že jsme rádi, že okupace sovětskými vojsky skončila."

- Asi jsem poněkud natvrdlý, ale účast tohoto tanku na akci Týden svobody jsem vůbec nepochopil. - Není mi totiž jasné, co má společného tank, který symbolizoval osvobození Sověty v Květnu 1945 a konec II světové války s okupačními tanky ze Srpna 1968.


Na plavbu tanku se přišel podívat i výtvarník David Černý. Na dotaz, co ho před 20 lety vedlo k myšlence přetřít tank na růžovo, Černý poznamenal, že na to "chtěl balit ženský". K přetření tanku se dále vyjádřil se slovy: "Nestydím se za to, byla to docela dobrá akce". Tento za každou cenu provokující pseudoumělec se nejspíše inspiroval v "kultivovaných" gestech Mirka Topolánka a růžový tank nyní ještě doplnil o původní vztyčený prostředníček... Je toto vůbec ještě umění, kýč nebo se jedná o nevkusnou provokaci a zneuctění památky statisíce padlých sovětských vojáků? - Osobně se domnívám, že správně jsou všechny možnosti, kromě té, že se jedná o umění.


Autor: Vít Hassan | úterý 21.6.2011 13:37 | karma článku: 44.11 | přečteno: 9917x

Další články blogera

Vít Hassan

Výběr mých 22 nejlepších fotografií za rok 2018

Stejně jako loni jsem do Silvestrovského fotoblogu zařadil výběr svých 22 nejlepších fotografií, které jsem pořídil v letošním roce.

31.12.2018 v 13:34 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 1285 | Diskuse

Vít Hassan

Architekt Patrik Kotas: „Vztahy mezi architekty v Čechách jsou hluboce konfrontační!“

Patrik Kotas (*1.9.1964) je český architekt specializující se na návrhy dopravních staveb a designér prostředků hromadné dopravy. V roce 1988 absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a následně odbornou stáž ve Francii

13.12.2018 v 13:34 | Karma článku: 14.35 | Přečteno: 912 | Diskuse

Vít Hassan

S čerty nejsou žerty - rozhovor s Borisem Rudým

Na Borisovi Rudém si nejprve všimnete jeho vizáže. Mnohem zajímavější ovšem je, že v ústeckých Předlicích skupuje ruiny domů, opravuje je a pronajímá je sociálně slabším za lidové ceny.

26.10.2018 v 13:34 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 859 | Diskuse

Vít Hassan

Architekt Václav Aulický vzpomíná na výstavbu Transgasu a Žižkovské televizní věže

Václav Aulický (*1. března 1944) je český architekt a vysokoškolský profesor. Je absolventem FSv ČVUT. Jeho stavby mají high - tech a postmoderní prvky. V roce 1967 vystudoval architekturu na Fakultě stavební ČVUT v Praze,

25.10.2018 v 13:34 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 1179 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Likvidace profilů na facebooku je cesta ke svobodě

Nechápu ty, kteří vykřikují, že smazáním svého profilu na facebooku byli omezeni na své svobodě. Opak je pravdou, kdo chce být svobodný, ten není na facebooku

23.2.2019 v 9:27 | Karma článku: 10.22 | Přečteno: 285 | Diskuse

Michael Laitman

Zánik velké evropské civilizace, č. 2

Duchovní poznání, které ztratil národ Izraele po zničení Chrámu, poskytlo k vývoji evropské civilizace zvláštní impuls. Dodalo Evropanům zvláštní sílu ducha, touhu dobývat a rozvíjet nové země, vyvíjet se.

23.2.2019 v 9:00 | Karma článku: 8.81 | Přečteno: 214 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Kam pošťáci schovávají nedoručenou poštu?

Když vyšetřovatelé navštíví jejich dům, najdou místnosti plné poštovních pytlů s nedoručenými dopisy.

23.2.2019 v 8:16 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 822 | Diskuse

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 7.48 | Přečteno: 313 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 2040 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4309

Jsem kontroverzní člověk, který se ve svých článcích často staví proti hlavnímu názorovému proudu a s ničím si nebere servítky. V diskusi odpovídám pouze na slušné dotazy směřující k tématu daného článku. Příspěvky nesouvisející s tématem daného článku nekompromisně mažu.

Navštivte můj fotoweb:

http://vithassan.wixsite.com/photography

Najdete na iDNES.cz